CAT 304C 400mm Bolt On Pad BO135-400
DEAL
cat 304c 400mm bolt on pad bo135-400 cat 304c 400mm bolt on pad bo135-400 cat 304c 400mm bolt on pad bo135-400 cat 304c 400mm bolt on pad bo135-400 cat 304c 400mm bolt on pad bo135-400
Product ID:
BO135-400-cat-304c
Availability:
limited quantity available
-10%Sale ends May 15, 2026
Questions?Call 866-315-3134 - Se Hable Espanol
Consumer financing
DISCOUNT FOR THIS PRODUCT IS 10% DISCOUNT FOR THIS PRODUCT IS 10% DISCOUNT FOR THIS PRODUCT IS 10%
DETAILS
Our innovative CAT 304C 400mm Bolt On Pad BO135-400 is constructed with a tough, forged steel core and an extreme duty rubber compound. This combination provides superior durability and protection for surfaces such as asphalt and concrete. Not only do these rubber pads protect surfaces, they also reduce noise, increase traction, and extend the lifespan of undercarriage parts like rollers, sprockets, and idlers.
Durability: Made for heavy duty use, ensuring long-lasting performance and value for your machine.
6 Way Log Splitter - Best Investment
Using the Severe Duty Cutter with a Cat 289D Low Flow and this thing is a beast. We used it to cut down and mulch up trees from 4" to 6" in diameter. This was for lot clearing to building future multi-family housing. It knocked everything down and chewed it up. Very happy with the performance of this unit.