CAT 308BSR 400mm Bolt On Pad BO135-400
DEAL
cat 308bsr 400mm bolt on pad bo135-400 cat 308bsr 400mm bolt on pad bo135-400 cat 308bsr 400mm bolt on pad bo135-400 cat 308bsr 400mm bolt on pad bo135-400 cat 308bsr 400mm bolt on pad bo135-400
Product ID:
BO135-400-cat-308bsr
Availability:
limited quantity available
-10%Sale ends May 15, 2026
Questions?Call 866-315-3134 - Se Hable Espanol
Consumer financing
DISCOUNT FOR THIS PRODUCT IS 10% DISCOUNT FOR THIS PRODUCT IS 10% DISCOUNT FOR THIS PRODUCT IS 10%
DETAILS
The CAT 308BSR 400mm Bolt On Pad BO135-400 is a high-quality and durable product designed to provide superior performance in extreme duty applications. Made with a hardened, forged steel core, these rubber pads are built to withstand tough conditions and protect surfaces such as asphalt and concrete. In addition, these pads greatly reduce noise, increase traction, and extend the lifespan of undercarriage parts such as rollers, sprockets, and idlers.
Durability: Built for heavy duty use, the CAT 308BSR 400mm Bolt On Pad BO135-400 is a reliable and long-lasting solution for your equipment needs.
6 Way Log Splitter - Best Investment
Using the Severe Duty Cutter with a Cat 289D Low Flow and this thing is a beast. We used it to cut down and mulch up trees from 4" to 6" in diameter. This was for lot clearing to building future multi-family housing. It knocked everything down and chewed it up. Very happy with the performance of this unit.