CAT MM40B 400mm Bolt On Pad BO135-400
DEAL
cat mm40b 400mm bolt on pad bo135-400 cat mm40b 400mm bolt on pad bo135-400 cat mm40b 400mm bolt on pad bo135-400 cat mm40b 400mm bolt on pad bo135-400 cat mm40b 400mm bolt on pad bo135-400
Product ID:
BO135-400-cat-mm40b
Availability:
limited quantity available
-10%Sale ends May 15, 2026
Questions?Call 866-315-3134 - Se Hable Espanol
Consumer financing
DISCOUNT FOR THIS PRODUCT IS 10% DISCOUNT FOR THIS PRODUCT IS 10% DISCOUNT FOR THIS PRODUCT IS 10%
DETAILS
The CAT MM40B 400mm Bolt On Pad BO135-400 is the perfect solution for extreme duty applications. Made with a hardened, forged steel core, these rubber pads are designed for superior durability and long-lasting performance. The heavy duty rubber compound is specifically engineered to protect surfaces, such as asphalt and concrete, while also reducing noise and increasing traction. This results in a longer service life for undercarriage parts, including rollers, sprockets, and idlers.
Durability: The CAT MM40B 400mm Bolt On Pad BO135-400 is built to handle heavy duty tasks, ensuring long-lasting performance and reliability for your equipment.
6 Way Log Splitter - Best Investment
Using the Severe Duty Cutter with a Cat 289D Low Flow and this thing is a beast. We used it to cut down and mulch up trees from 4" to 6" in diameter. This was for lot clearing to building future multi-family housing. It knocked everything down and chewed it up. Very happy with the performance of this unit.