CAT MM40T 400mm Bolt On Pad BO135-400
DEAL
cat mm40t 400mm bolt on pad bo135-400 cat mm40t 400mm bolt on pad bo135-400 cat mm40t 400mm bolt on pad bo135-400 cat mm40t 400mm bolt on pad bo135-400 cat mm40t 400mm bolt on pad bo135-400
Product ID:
BO135-400-cat-mm40t
Availability:
limited quantity available
-10%Sale ends May 15, 2026
Questions?Call 866-315-3134 - Se Hable Espanol
Consumer financing
DISCOUNT FOR THIS PRODUCT IS 10% DISCOUNT FOR THIS PRODUCT IS 10% DISCOUNT FOR THIS PRODUCT IS 10%
DETAILS
Introducing our top-of-the-line CAT MM40T 400mm Bolt On Pad BO135-400. Made with a premium hardened, forged steel core, these rubber pads are built to withstand extreme conditions and provide unparalleled durability. Designed specifically for heavy duty use, our rubber pads are perfect for protecting surfaces such as asphalt and concrete, while also reducing noise and increasing traction.
But our CAT MM40T 400mm Bolt On Pad BO135-400 offers more than just durability. Its unique rubber compound is specially formulated to extend the service life of undercarriage parts like rollers, sprockets, and idlers. This means less frequent replacements and more cost savings for your business.
Applications: Dirt, Hard Surfaces, Mud, Rip Rap, Turf
Durability: Heavy Duty
6 Way Log Splitter - Best Investment
Using the Severe Duty Cutter with a Cat 289D Low Flow and this thing is a beast. We used it to cut down and mulch up trees from 4" to 6" in diameter. This was for lot clearing to building future multi-family housing. It knocked everything down and chewed it up. Very happy with the performance of this unit.