CAT MM45 400mm Bolt On Pad BO135-400
DEAL
cat mm45 400mm bolt on pad bo135-400 cat mm45 400mm bolt on pad bo135-400 cat mm45 400mm bolt on pad bo135-400 cat mm45 400mm bolt on pad bo135-400 cat mm45 400mm bolt on pad bo135-400
Product ID:
BO135-400-cat-mm45
Availability:
limited quantity available
-10%Sale ends May 15, 2026
Questions?Call 866-315-3134 - Se Hable Espanol
Consumer financing
DISCOUNT FOR THIS PRODUCT IS 10% DISCOUNT FOR THIS PRODUCT IS 10% DISCOUNT FOR THIS PRODUCT IS 10%
DETAILS
The CAT MM45 400mm Bolt On Pad BO135-400 is a product that stands out for its exceptional quality and durability. Made with a hardened, forged steel core, these rubber pads are designed to withstand extreme conditions and provide superior protection for surfaces such as asphalt and concrete. Not only do they extend the service life of undercarriage parts, but they also reduce noise, increase traction, and prevent damage to the surface.
Durability: The CAT MM45 400mm Bolt On Pad BO135-400 is built to last with a heavy-duty design that can withstand even the toughest conditions. These rubber pads are a reliable and durable choice for any job.
6 Way Log Splitter - Best Investment
Using the Severe Duty Cutter with a Cat 289D Low Flow and this thing is a beast. We used it to cut down and mulch up trees from 4" to 6" in diameter. This was for lot clearing to building future multi-family housing. It knocked everything down and chewed it up. Very happy with the performance of this unit.