CAT MM55SR 400mm Bolt On Pad BO135-400
DEAL
cat mm55sr 400mm bolt on pad bo135-400 cat mm55sr 400mm bolt on pad bo135-400 cat mm55sr 400mm bolt on pad bo135-400 cat mm55sr 400mm bolt on pad bo135-400 cat mm55sr 400mm bolt on pad bo135-400
Product ID:
BO135-400-cat-mm55sr
Availability:
limited quantity available
-10%Sale ends May 15, 2026
Questions?Call 866-315-3134 - Se Hable Espanol
Consumer financing
DISCOUNT FOR THIS PRODUCT IS 10% DISCOUNT FOR THIS PRODUCT IS 10% DISCOUNT FOR THIS PRODUCT IS 10%
DETAILS
Crafted with a durable and sturdy hardened steel core, the CAT MM55SR 400mm Bolt On Pad BO135-400 is the ideal solution for heavy-duty tasks. These rubber pads are designed to provide exceptional protection for surfaces like asphalt and concrete, while also reducing noise and increasing traction. With these high-quality rubber pads, you can extend the lifespan of your undercarriage parts, such as rollers, sprockets, and idlers, ensuring long-term cost savings and improved efficiency.
6 Way Log Splitter - Best Investment
Using the Severe Duty Cutter with a Cat 289D Low Flow and this thing is a beast. We used it to cut down and mulch up trees from 4" to 6" in diameter. This was for lot clearing to building future multi-family housing. It knocked everything down and chewed it up. Very happy with the performance of this unit.