CAT MM57SR 400mm Bolt On Pad BO135-400
DEAL
cat mm57sr 400mm bolt on pad bo135-400 cat mm57sr 400mm bolt on pad bo135-400 cat mm57sr 400mm bolt on pad bo135-400 cat mm57sr 400mm bolt on pad bo135-400 cat mm57sr 400mm bolt on pad bo135-400
Product ID:
BO135-400-cat-mm57sr
Availability:
limited quantity available
-10%Sale ends May 15, 2026
Questions?Call 866-315-3134 - Se Hable Espanol
Consumer financing
DISCOUNT FOR THIS PRODUCT IS 10% DISCOUNT FOR THIS PRODUCT IS 10% DISCOUNT FOR THIS PRODUCT IS 10%
DETAILS
Our CAT MM57SR 400mm Bolt On Pads are the perfect solution for extreme duty applications. These rubber pads are made with a hardened, forged steel core, providing unmatched durability and reliability. Not only do they protect surfaces like asphalt and concrete, but they also reduce noise, increase traction, and extend the service life of undercarriage parts such as rollers, sprockets, and idlers.
6 Way Log Splitter - Best Investment
Using the Severe Duty Cutter with a Cat 289D Low Flow and this thing is a beast. We used it to cut down and mulch up trees from 4" to 6" in diameter. This was for lot clearing to building future multi-family housing. It knocked everything down and chewed it up. Very happy with the performance of this unit.