CAT MX45 400mm Bolt On Pad BO135-400
DEAL
cat mx45 400mm bolt on pad bo135-400 cat mx45 400mm bolt on pad bo135-400 cat mx45 400mm bolt on pad bo135-400 cat mx45 400mm bolt on pad bo135-400 cat mx45 400mm bolt on pad bo135-400
Product ID:
BO135-400-cat-mx45
Availability:
limited quantity available
-10%Sale ends May 15, 2026
Questions?Call 866-315-3134 - Se Hable Espanol
Consumer financing
DISCOUNT FOR THIS PRODUCT IS 10% DISCOUNT FOR THIS PRODUCT IS 10% DISCOUNT FOR THIS PRODUCT IS 10%
DETAILS
The CAT MX45 400mm Bolt On Pad BO135-400 is a top-of-the-line rubber pad designed for extreme duty applications. Made with a tough and durable hardened, forged steel core, these pads are built to withstand even the most demanding work environments. Their heavy duty construction ensures long-lasting performance, protecting surfaces such as asphalt and concrete from damage and reducing noise levels. These pads also provide superior traction, making them an ideal choice for use on dirt, hard surfaces, mud, rip rap, and turf. With the CAT MX45 400mm Bolt On Pad BO135-400, you can trust that your undercarriage parts, including rollers, sprockets, and idlers, will have an extended service life, saving you time and money on maintenance and replacements.
Features:
  • Hardened, forged steel core for superior durability
  • Protects surfaces such as asphalt and concrete
  • Reduces noise levels
  • Increases traction
  • Extends service life of undercarriage parts
Applications:
  • Dirt
  • Hard surfaces
  • Mud
  • Rip rap
  • Turf
Durability: Heavy Duty
Invest in the CAT MX45 400mm Bolt On Pad BO135-400 and experience the benefits of using high-quality rubber pads. These pads are designed to handle tough conditions and provide superior performance, making them a valuable asset for any heavy-duty equipment. Trust in the durability and reliability of the CAT brand, and choose the MX45 400mm Bolt On Pad BO135-400 for your next project.
6 Way Log Splitter - Best Investment
Using the Severe Duty Cutter with a Cat 289D Low Flow and this thing is a beast. We used it to cut down and mulch up trees from 4" to 6" in diameter. This was for lot clearing to building future multi-family housing. It knocked everything down and chewed it up. Very happy with the performance of this unit.