GEHL GE502 400mm Bolt On Pad BO135-400
DEAL
gehl ge502 400mm bolt on pad bo135-400 gehl ge502 400mm bolt on pad bo135-400 gehl ge502 400mm bolt on pad bo135-400 gehl ge502 400mm bolt on pad bo135-400 gehl ge502 400mm bolt on pad bo135-400
Product ID:
BO135-400-gehl-ge502
Availability:
limited quantity available
-10%Sale ends May 15, 2026
Questions?Call 866-315-3134 - Se Hable Espanol
Consumer financing
DISCOUNT FOR THIS PRODUCT IS 10% DISCOUNT FOR THIS PRODUCT IS 10% DISCOUNT FOR THIS PRODUCT IS 10%
DETAILS
The GEHL GE502 400mm Bolt On Pad BO135-400: A Durable and Versatile Solution
Experience unmatched durability and versatility with our GEHL GE502 400mm Bolt On Pad BO135-400. Crafted with a hardened, forged steel core and an extreme duty rubber compound, these rubber pads are designed to withstand the toughest conditions. Not only do they provide superior protection for surfaces such as asphalt and concrete, but they also reduce noise and increase traction for a smoother and safer operation.
Unmatched Applications and Durability
These rubber pads are designed to excel in a variety of applications, making them a versatile solution for any project. From dirt and hard surfaces to mud, rip rap, and even turf, our GEHL GE502 400mm Bolt On Pad BO135-400 can handle it all. And with a heavy duty durability, you can trust that these pads will last through even the most challenging jobs.
6 Way Log Splitter - Best Investment
Using the Severe Duty Cutter with a Cat 289D Low Flow and this thing is a beast. We used it to cut down and mulch up trees from 4" to 6" in diameter. This was for lot clearing to building future multi-family housing. It knocked everything down and chewed it up. Very happy with the performance of this unit.