HITACHI EX55UR-3 400mm Bolt On Pad BO135-400
DEAL
hitachi ex55ur-3 400mm bolt on pad bo135-400 hitachi ex55ur-3 400mm bolt on pad bo135-400 hitachi ex55ur-3 400mm bolt on pad bo135-400 hitachi ex55ur-3 400mm bolt on pad bo135-400 hitachi ex55ur-3 400mm bolt on pad bo135-400
Product ID:
BO135-400-hitachi-ex55ur-3
Availability:
limited quantity available
-10%Sale ends May 15, 2026
Questions?Call 866-315-3134 - Se Hable Espanol
Consumer financing
DISCOUNT FOR THIS PRODUCT IS 10% DISCOUNT FOR THIS PRODUCT IS 10% DISCOUNT FOR THIS PRODUCT IS 10%
DETAILS
Introducing the HITACHI EX55UR-3 400mm Bolt On Pad BO135-400 - a revolutionary product designed to provide superior durability and protection for your heavy-duty equipment. Crafted with a hardened, forged steel core, these rubber pads are built to withstand the toughest of conditions, making them the perfect choice for extreme duty applications. Not only do they protect surfaces like asphalt and concrete, but they also reduce noise and increase traction, while extending the lifespan of crucial undercarriage parts such as rollers, sprockets, and idlers.
Durability: With its heavy-duty construction, the HITACHI EX55UR-3 400mm Bolt On Pad BO135-400 is built to last and can withstand even the most rugged working conditions, ensuring maximum performance and longevity for your equipment.
6 Way Log Splitter - Best Investment
Using the Severe Duty Cutter with a Cat 289D Low Flow and this thing is a beast. We used it to cut down and mulch up trees from 4" to 6" in diameter. This was for lot clearing to building future multi-family housing. It knocked everything down and chewed it up. Very happy with the performance of this unit.