HITACHI EX55UR 400mm Bolt On Pad BO135-400
DEAL
hitachi ex55ur 400mm bolt on pad bo135-400 hitachi ex55ur 400mm bolt on pad bo135-400 hitachi ex55ur 400mm bolt on pad bo135-400 hitachi ex55ur 400mm bolt on pad bo135-400 hitachi ex55ur 400mm bolt on pad bo135-400
Product ID:
BO135-400-hitachi-ex55ur
Availability:
limited quantity available
-10%Sale ends May 15, 2026
Questions?Call 866-315-3134 - Se Hable Espanol
Consumer financing
DISCOUNT FOR THIS PRODUCT IS 10% DISCOUNT FOR THIS PRODUCT IS 10% DISCOUNT FOR THIS PRODUCT IS 10%
DETAILS
The HITACHI EX55UR 400mm Bolt On Pad BO135-400 is an innovative product designed for heavy duty use in various applications such as dirt, hard surfaces, mud, rip rap, and turf. Made with an extreme duty rubber compound and a hardened, forged steel core, these rubber pads are built to last and provide superior protection for surfaces such as asphalt and concrete.
With its heavy duty capabilities and unique features, the HITACHI EX55UR 400mm Bolt On Pad BO135-400 is the ideal choice for any heavy duty construction or landscaping project. Its superior durability, noise reduction, increased traction, and extended service life make it a valuable asset for any machine operator. Upgrade your equipment with these extreme duty rubber pads and experience the difference for yourself.
Applications: Perfect for use on dirt, hard surfaces, mud, rip rap, and turf.
6 Way Log Splitter - Best Investment
Using the Severe Duty Cutter with a Cat 289D Low Flow and this thing is a beast. We used it to cut down and mulch up trees from 4" to 6" in diameter. This was for lot clearing to building future multi-family housing. It knocked everything down and chewed it up. Very happy with the performance of this unit.