HITACHI EX55URG 400mm Bolt On Pad BO135-400
DEAL
hitachi ex55urg 400mm bolt on pad bo135-400 hitachi ex55urg 400mm bolt on pad bo135-400 hitachi ex55urg 400mm bolt on pad bo135-400 hitachi ex55urg 400mm bolt on pad bo135-400 hitachi ex55urg 400mm bolt on pad bo135-400
Product ID:
BO135-400-hitachi-ex55urg
Availability:
limited quantity available
-10%Sale ends May 15, 2026
Questions?Call 866-315-3134 - Se Hable Espanol
Consumer financing
DISCOUNT FOR THIS PRODUCT IS 10% DISCOUNT FOR THIS PRODUCT IS 10% DISCOUNT FOR THIS PRODUCT IS 10%
DETAILS
The HITACHI EX55URG 400mm Bolt On Pad BO135-400 is a top-of-the-line product designed with the highest quality materials and advanced technology. With a focus on durability and protection, these extreme duty rubber pads are built with a hardened, forged steel core for superior strength and longevity. These pads are specifically designed to protect surfaces such as asphalt and concrete, while also reducing noise and increasing traction for a smoother operation. Not only do these pads protect surfaces, but they also extend the service life of undercarriage parts such as rollers, sprockets, and idlers.
6 Way Log Splitter - Best Investment
Using the Severe Duty Cutter with a Cat 289D Low Flow and this thing is a beast. We used it to cut down and mulch up trees from 4" to 6" in diameter. This was for lot clearing to building future multi-family housing. It knocked everything down and chewed it up. Very happy with the performance of this unit.