HITACHI HX140B 400mm Bolt On Pad BO135-400
DEAL
hitachi hx140b 400mm bolt on pad bo135-400 hitachi hx140b 400mm bolt on pad bo135-400 hitachi hx140b 400mm bolt on pad bo135-400 hitachi hx140b 400mm bolt on pad bo135-400 hitachi hx140b 400mm bolt on pad bo135-400
Product ID:
BO135-400-hitachi-hx140b
Availability:
limited quantity available
-10%Sale ends May 15, 2026
Questions?Call 866-315-3134 - Se Hable Espanol
Consumer financing
DISCOUNT FOR THIS PRODUCT IS 10% DISCOUNT FOR THIS PRODUCT IS 10% DISCOUNT FOR THIS PRODUCT IS 10%
DETAILS
Premium Quality Rubber Pads for Heavy Duty Applications
Crafted with a reinforced, hardened steel core, the HITACHI HX140B 400mm Bolt On Pad BO135-400 is built to withstand extreme wear and tear. The durable rubber compound provides superior protection for surfaces such as asphalt and concrete, while also minimizing noise and increasing traction. With these rubber pads, you can significantly extend the lifespan of your undercarriage parts, including rollers, sprockets, and idlers.
Applications: Dirt, Hard Surface, Mud, Rip Rap, Turf
Durability: Heavy Duty
6 Way Log Splitter - Best Investment
Using the Severe Duty Cutter with a Cat 289D Low Flow and this thing is a beast. We used it to cut down and mulch up trees from 4" to 6" in diameter. This was for lot clearing to building future multi-family housing. It knocked everything down and chewed it up. Very happy with the performance of this unit.