HITACHI SH45-2 400mm Bolt On Pad BO135-400
DEAL
hitachi sh45-2 400mm bolt on pad bo135-400 hitachi sh45-2 400mm bolt on pad bo135-400 hitachi sh45-2 400mm bolt on pad bo135-400 hitachi sh45-2 400mm bolt on pad bo135-400 hitachi sh45-2 400mm bolt on pad bo135-400
Product ID:
BO135-400-hitachi-sh45-2
Availability:
limited quantity available
-10%Sale ends May 15, 2026
Questions?Call 866-315-3134 - Se Hable Espanol
Consumer financing
DISCOUNT FOR THIS PRODUCT IS 10% DISCOUNT FOR THIS PRODUCT IS 10% DISCOUNT FOR THIS PRODUCT IS 10%
DETAILS
The HITACHI SH45-2 400mm Bolt On Pad BO135-400 is a high-quality product that offers exceptional performance and durability. Made with a hardened, forged steel core and an extreme duty rubber compound, these pads are guaranteed to withstand the toughest conditions.
Versatile Use: The HITACHI SH45-2 400mm Bolt On Pad BO135-400 is suitable for a wide range of applications, including dirt, hard surfaces, mud, rip rap, and turf. This makes it a must-have for any job site.
Unmatched Durability: Our rubber pads are built to withstand heavy-duty use, making them the perfect choice for tough construction projects. With the HITACHI SH45-2 400mm Bolt On Pad BO135-400, you can be sure that your undercarriage parts will last longer and require less frequent replacements.
6 Way Log Splitter - Best Investment
Using the Severe Duty Cutter with a Cat 289D Low Flow and this thing is a beast. We used it to cut down and mulch up trees from 4" to 6" in diameter. This was for lot clearing to building future multi-family housing. It knocked everything down and chewed it up. Very happy with the performance of this unit.