HITACHI ZX60U-3 400mm Bolt On Pad BO135-400
DEAL
hitachi zx60u-3 400mm bolt on pad bo135-400 hitachi zx60u-3 400mm bolt on pad bo135-400 hitachi zx60u-3 400mm bolt on pad bo135-400 hitachi zx60u-3 400mm bolt on pad bo135-400 hitachi zx60u-3 400mm bolt on pad bo135-400
Product ID:
BO135-400-hitachi-zx60u-3
Availability:
limited quantity available
-10%Sale ends May 15, 2026
Questions?Call 866-315-3134 - Se Hable Espanol
Consumer financing
DISCOUNT FOR THIS PRODUCT IS 10% DISCOUNT FOR THIS PRODUCT IS 10% DISCOUNT FOR THIS PRODUCT IS 10%
DETAILS
The HITACHI ZX60U-3 400mm Bolt On Pad BO135-400 is a high-quality product designed with a strong and durable hardened, forged steel core. Made with an extreme duty rubber compound, these pads offer superior protection for surfaces such as asphalt and concrete. Not only do they protect surfaces, but they also reduce noise, increase traction, and extend the lifespan of undercarriage parts like rollers, sprockets, and idlers.
Unique Features:
  • Hardened, forged steel core for superior durability
  • Extreme duty rubber compound for increased protection
  • Reduces noise and increases traction
  • Extends the lifespan of undercarriage parts
Applications:
  • Dirt
  • Hard surfaces
  • Mud
  • Rip rap
  • Turf
Durability: Heavy duty
6 Way Log Splitter - Best Investment
Using the Severe Duty Cutter with a Cat 289D Low Flow and this thing is a beast. We used it to cut down and mulch up trees from 4" to 6" in diameter. This was for lot clearing to building future multi-family housing. It knocked everything down and chewed it up. Very happy with the performance of this unit.