KOMATSU PC40MR-1 400mm Bolt On Pad BO135-400
DEAL
komatsu pc40mr-1 400mm bolt on pad bo135-400 komatsu pc40mr-1 400mm bolt on pad bo135-400 komatsu pc40mr-1 400mm bolt on pad bo135-400 komatsu pc40mr-1 400mm bolt on pad bo135-400 komatsu pc40mr-1 400mm bolt on pad bo135-400
Product ID:
BO135-400-komatsu-pc40mr-1
Availability:
limited quantity available
-10%Sale ends May 15, 2026
Questions?Call 866-315-3134 - Se Hable Espanol
Consumer financing
DISCOUNT FOR THIS PRODUCT IS 10% DISCOUNT FOR THIS PRODUCT IS 10% DISCOUNT FOR THIS PRODUCT IS 10%
DETAILS
Built to withstand the toughest job sites, the KOMATSU PC40MR-1 400mm Bolt On Pad BO135-400 is a must-have for any heavy-duty machinery. Made with a hardened, forged steel core, these rubber pads offer unbeatable durability and protection for surfaces such as asphalt and concrete. Not only do they reduce noise and increase traction, but they also extend the service life of crucial undercarriage parts like rollers, sprockets, and idlers.
6 Way Log Splitter - Best Investment
Using the Severe Duty Cutter with a Cat 289D Low Flow and this thing is a beast. We used it to cut down and mulch up trees from 4" to 6" in diameter. This was for lot clearing to building future multi-family housing. It knocked everything down and chewed it up. Very happy with the performance of this unit.