KOMATSU PC40R 400mm Bolt On Pad BO135-400
DEAL
komatsu pc40r 400mm bolt on pad bo135-400 komatsu pc40r 400mm bolt on pad bo135-400 komatsu pc40r 400mm bolt on pad bo135-400 komatsu pc40r 400mm bolt on pad bo135-400 komatsu pc40r 400mm bolt on pad bo135-400
Product ID:
BO135-400-komatsu-pc40r
Availability:
limited quantity available
-10%Sale ends May 15, 2026
Questions?Call 866-315-3134 - Se Hable Espanol
Consumer financing
DISCOUNT FOR THIS PRODUCT IS 10% DISCOUNT FOR THIS PRODUCT IS 10% DISCOUNT FOR THIS PRODUCT IS 10%
DETAILS
Introducing the revolutionary KOMATSU PC40R 400mm Bolt On Pad BO135-400!
Experience the versatility of our KOMATSU PC40R 400mm Bolt On Pad BO135-400 in various applications:
- Easily maneuver through dirt and debris on construction sites
- Conquer hard surfaces without leaving a trace
- Navigate through muddy terrain with ease
- Tackle tough rip rap projects with confidence
- Protect delicate turf and grass areas during work
With our heavy duty bolt on pads, you can be sure of their durability and longevity.
Investing in our KOMATSU PC40R 400mm Bolt On Pad BO135-400 means investing in the future of your construction projects. With its superior durability and protective features, these pads will save you time and money by reducing the need for frequent replacements of undercarriage parts. Plus, the added benefits of noise reduction and increased traction make it a must-have for any construction site.
6 Way Log Splitter - Best Investment
Using the Severe Duty Cutter with a Cat 289D Low Flow and this thing is a beast. We used it to cut down and mulch up trees from 4" to 6" in diameter. This was for lot clearing to building future multi-family housing. It knocked everything down and chewed it up. Very happy with the performance of this unit.