KOMATSU PC50MR-2 400mm Bolt On Pad BO135-400
DEAL
komatsu pc50mr-2 400mm bolt on pad bo135-400 komatsu pc50mr-2 400mm bolt on pad bo135-400 komatsu pc50mr-2 400mm bolt on pad bo135-400 komatsu pc50mr-2 400mm bolt on pad bo135-400 komatsu pc50mr-2 400mm bolt on pad bo135-400
Product ID:
BO135-400-komatsu-pc50mr-2
Availability:
limited quantity available
-10%Sale ends May 15, 2026
Questions?Call 866-315-3134 - Se Hable Espanol
Consumer financing
DISCOUNT FOR THIS PRODUCT IS 10% DISCOUNT FOR THIS PRODUCT IS 10% DISCOUNT FOR THIS PRODUCT IS 10%
DETAILS
The KOMATSU PC50MR-2 400mm Bolt On Pad BO135-400 is a top-of-the-line product that is perfect for heavy duty use. Its extreme duty rubber compound rubber pads are specifically designed with a hardened, forged steel core for unparalleled durability. This product is ideal for protecting surfaces such as asphalt and concrete, reducing noise, increasing traction, and extending the service life of undercarriage parts like rollers, sprockets, and idlers.
Unique Features:
  • Hardened, forged steel core for superior durability
  • Designed to protect surfaces such as asphalt and concrete
  • Reduces noise and increases traction
  • Extends the service life of undercarriage parts
  • Perfect for heavy duty use on dirt, hard surfaces, mud, rip rap, and turf
The KOMATSU PC50MR-2 400mm Bolt On Pad BO135-400 is a versatile and reliable product that is suitable for a wide range of applications. Whether you are working on dirt, hard surfaces, mud, rip rap, or turf, this product is sure to meet your needs. Its heavy duty design ensures long-lasting durability, making it a valuable investment for any project.
6 Way Log Splitter - Best Investment
Using the Severe Duty Cutter with a Cat 289D Low Flow and this thing is a beast. We used it to cut down and mulch up trees from 4" to 6" in diameter. This was for lot clearing to building future multi-family housing. It knocked everything down and chewed it up. Very happy with the performance of this unit.