YANMAR VIO55-5 400mm Bolt On Pad BO135-400
DEAL
yanmar vio55-5 400mm bolt on pad bo135-400 yanmar vio55-5 400mm bolt on pad bo135-400 yanmar vio55-5 400mm bolt on pad bo135-400 yanmar vio55-5 400mm bolt on pad bo135-400 yanmar vio55-5 400mm bolt on pad bo135-400
Product ID:
BO135-400-yanmar-vio55-5
Availability:
limited quantity available
-10%Sale ends May 15, 2026
Questions?Call 866-315-3134 - Se Hable Espanol
Consumer financing
DISCOUNT FOR THIS PRODUCT IS 10% DISCOUNT FOR THIS PRODUCT IS 10% DISCOUNT FOR THIS PRODUCT IS 10%
DETAILS
The YANMAR VIO55-5 400mm Bolt On Pad BO135-400 is a high-quality product designed for extreme duty use. The rubber pads are made with a hardened, forged steel core that provides superior durability and protection for surfaces such as asphalt and concrete. These pads are specifically designed to reduce noise, increase traction, and extend the service life of undercarriage parts, including rollers, sprockets, and idlers.
The YANMAR VIO55-5 400mm Bolt On Pad BO135-400 is perfect for a variety of applications, including dirt, hard surfaces, mud, rip rap, and turf. Its heavy-duty construction ensures long-lasting performance, making it a valuable investment for any heavy equipment owner.
6 Way Log Splitter - Best Investment
Using the Severe Duty Cutter with a Cat 289D Low Flow and this thing is a beast. We used it to cut down and mulch up trees from 4" to 6" in diameter. This was for lot clearing to building future multi-family housing. It knocked everything down and chewed it up. Very happy with the performance of this unit.