BOBCAT E55 400mm Bolt On Pad BO135-400
DEAL
bobcat e55 400mm bolt on pad bo135-400 bobcat e55 400mm bolt on pad bo135-400 bobcat e55 400mm bolt on pad bo135-400 bobcat e55 400mm bolt on pad bo135-400 bobcat e55 400mm bolt on pad bo135-400
Product ID:
BO135-400-bobcat-e55
Availability:
limited quantity available
-10%Sale ends May 15, 2026
Questions?Call 866-315-3134 - Se Hable Espanol
Consumer financing
DISCOUNT FOR THIS PRODUCT IS 10% DISCOUNT FOR THIS PRODUCT IS 10% DISCOUNT FOR THIS PRODUCT IS 10%
DETAILS
The BOBCAT E55 400mm Bolt On Pad BO135-400 is a top-of-the-line product that is specifically designed to cater to the needs of heavy-duty construction equipment. Made with an extreme duty rubber compound, these bolt on pads are built to withstand even the toughest working conditions. The hardened, forged steel core ensures superior durability, making these pads a long-lasting and reliable choice for your machinery.
The BOBCAT E55 400mm Bolt On Pad BO135-400 is suitable for a wide range of applications, including dirt, hard surfaces, mud, rip rap, and turf. No matter the terrain, these pads are built to withstand heavy use, making them a reliable choice for your construction needs.
6 Way Log Splitter - Best Investment
Using the Severe Duty Cutter with a Cat 289D Low Flow and this thing is a beast. We used it to cut down and mulch up trees from 4" to 6" in diameter. This was for lot clearing to building future multi-family housing. It knocked everything down and chewed it up. Very happy with the performance of this unit.