BOBCAT X341 400mm Bolt On Pad BO135-400
DEAL
bobcat x341 400mm bolt on pad bo135-400 bobcat x341 400mm bolt on pad bo135-400 bobcat x341 400mm bolt on pad bo135-400 bobcat x341 400mm bolt on pad bo135-400 bobcat x341 400mm bolt on pad bo135-400
Product ID:
BO135-400-bobcat-x341
Availability:
limited quantity available
-10%Sale ends May 15, 2026
Questions?Call 866-315-3134 - Se Hable Espanol
Consumer financing
DISCOUNT FOR THIS PRODUCT IS 10% DISCOUNT FOR THIS PRODUCT IS 10% DISCOUNT FOR THIS PRODUCT IS 10%
DETAILS
Experience unmatched strength and durability with our top-of-the-line BOBCAT X341 400mm Bolt On Pad BO135-400. Made from a tough, forged steel core and extreme duty rubber compound, these heavy-duty rubber pads are built to withstand the toughest terrains and environments. With a focus on protecting surfaces such as asphalt and concrete, our rubber pads also offer increased traction and noise reduction for a smoother and quieter operation. Plus, by extending the service life of undercarriage parts like rollers, sprockets, and idlers, you can expect long-lasting performance and savings on maintenance costs.
Applications: Perfect for tackling dirt, hard surfaces, mud, rip rap, and turf.
6 Way Log Splitter - Best Investment
Using the Severe Duty Cutter with a Cat 289D Low Flow and this thing is a beast. We used it to cut down and mulch up trees from 4" to 6" in diameter. This was for lot clearing to building future multi-family housing. It knocked everything down and chewed it up. Very happy with the performance of this unit.