HITACHI EX55UR-2 400mm Bolt On Pad BO135-400
DEAL
hitachi ex55ur-2 400mm bolt on pad bo135-400 hitachi ex55ur-2 400mm bolt on pad bo135-400 hitachi ex55ur-2 400mm bolt on pad bo135-400 hitachi ex55ur-2 400mm bolt on pad bo135-400 hitachi ex55ur-2 400mm bolt on pad bo135-400
Product ID:
BO135-400-hitachi-ex55ur-2
Availability:
limited quantity available
-10%Sale ends May 15, 2026
Questions?Call 866-315-3134 - Se Hable Espanol
Consumer financing
DISCOUNT FOR THIS PRODUCT IS 10% DISCOUNT FOR THIS PRODUCT IS 10% DISCOUNT FOR THIS PRODUCT IS 10%
DETAILS
The HITACHI EX55UR-2 400mm Bolt On Pad BO135-400 is the perfect solution for any heavy duty construction or excavation project. This product features extreme duty rubber compound rubber pads that are specifically designed with a hardened, forged steel core for superior durability.
These tracks are not only durable, but they also provide a range of unique benefits that set them apart from other products on the market. The rubber pads are designed to protect surfaces such as asphalt and concrete, reducing noise and extending the service life of undercarriage parts such as rollers, sprockets, and idlers. This makes the HITACHI EX55UR-2 400mm Bolt On Pad BO135-400 a cost-effective investment for any construction or excavation business.
Invest in the HITACHI EX55UR-2 400mm Bolt On Pad BO135-400 today and experience the superior performance and unique benefits that this product has to offer. Your construction or excavation projects will thank you!
6 Way Log Splitter - Best Investment
Using the Severe Duty Cutter with a Cat 289D Low Flow and this thing is a beast. We used it to cut down and mulch up trees from 4" to 6" in diameter. This was for lot clearing to building future multi-family housing. It knocked everything down and chewed it up. Very happy with the performance of this unit.